Na co zwrócić uwagę przy montażu listew przypodłogowych?
Należy pamiętać jednak, że wymiar estetyczny nie jest jedyną funkcją, jaką spełniają listwy przypodłogowe. W głównej mierze montuje się je, by zasłonić lukę dylatacyjną między ścianą a podłogą, która powstaje podczas układania paneli czy deski. Chociaż zadaniem owej luki jest uniknięcie nachodzenia na siebie desek, to jednak nie wygląda ona estetycznie i może gromadzić bród. Oprócz tego dylatacja przy ścianie wyeliminować wpływ skurczu i pęcznienia materiału położonego na podłodze, a tym samym zabezpieczyć podłogę przed wybrzuszeniem pod wpływem wilgoci.
Listwy przypodłogowe mają również za zadanie maskowanie kabli. Wiele dostępnych na rynku listew ma system do rozprowadzania kabli. To wycięte od wewnątrz rowki lub specjalne prowadnice, których rolą jest schowanie kabli tam, gdzie mają być niewidoczne. Pozwalają również na uniknięcie zabrudzenia ścian podczas sprzątania - wilgotne mopy, którymi wycierane są podłogi mogłyby dotykać ściany. Podczas sprzątania odkurzaczem można również uderzyć ścianę, co mogłoby uszkodzić ścianę.
Najważniejsze zasady montowania listew przypodłogowych
Jednak by mogłyby one spełniać swoje zadanie efektywnie, należy je odpowiednio zamontować. Tak, jak sam materiał na podłodze, tak i listwy przypodłogowe mogą być wykonane z innego surowca. Zależnie od tego, z jakimi listwami mamy do czynienia. Inaczej może przebiegać montaż. W pierwszej kolejności jednak niezależnie od materiału należy zabezpieczyć ściany oraz narożniki przed ewentualnym zniszczeniem. Jednocześnie należy zadbać o to, by ściany nie były zbyt wilgotne oraz by w żadnym z miejsc w okolicy listew nie odchodziła farba.
Listwy przypodłogowe co do zasady montuje się na ostatnim etapie prac remontowych. Stosuje się do tego najczęściej wkręty, kołki rozporowe oraz klej. Chociaż użycie kleju montażowego jest najszybszą i bardzo skuteczną metodą montażu, to należy zwrócić szczególną uwagę na informacje podawane przez producenta na opakowaniu. Montując listwy drewniane lub listwy PVC do paneli warto zdecydować się na metodę ze wkrętami. Należy zacząć wtedy od nawiercenia w ścianach otworów w odstępach co pół metra, a następnie przykręcić do nich specjalne klipsy montażowe. W kolejnym kroku listwę należy nałożyć na zaczepy od góry i złączyć z sąsiednią.